Učíme se

Bitcoin, zdaleka nejstabilnější kryptoměna
   Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit je, zda bude v roce 2019 stále převažovat medvědí sentiment jako v roce 2018, nebo zda dojde k částečnému oživení trhu.
   Další okolností, kterou musí investor zvážit, je míra rizika jakou je ochoten podstoupit. I na kryptoměnovém trhu se dají nakupovat méně nebo naopak vysoce riziková aktiva. Mezi ty méně rizikové patří samozřejmě Bitcoin a další coiny s vysokou kapitalizací, ale i ty nám během prosince ukázaly, že umí odepsat desítky procent během několika týdnů.
   Pro investory, kteří se v kryptoměnách pohybují už déle, stojí samozřejmě za zvážení přesun portfolia do tzv. stablecoinů, které mají svázaný kurz vůči fyzickému aktivu (nejčastěji dolar v poměru 1:1), jako např. Tether nebo Gemini coin. Pro milovníky rizika stojí na opačné straně spektra pestrá paleta nízko kapitalizovaných coinů, dost často vytvořených během ICO horečky z minulého roku.
   Některé z těchto coinů odepsaly až 99,9 % ze své ICO nákupní ceny a většina týmů, které na nich pracovaly, už to vzdala a prodala vybrané prostředky, přičemž další týmy to jistě vzdají během roku 2019. Ale právě mezi těmito coiny se dají najít perly, které mohou při vhodném výběru nabídnout zhodnocení až několik tisíc procent. Člověk však nesmí být unáhlený, naopak musí dlouhodobě a trpělivě sledovat trh, trendy, sociální sítě a pochopit fungování tohoto „shitcoin“ trhu.
   Bitcoin je tradiční součástí kryptoměnového portfolia. Domníváme se, že ani v roce 2019 se na jeho pozici krále kryptoměn nic nezmění. Současná konkurence v podobě Bitcoinu Cash, který se zmítá ve smrtelných křečích po forku na Bitcoin Cash ABC a Bitcoin SV, již neohrožuje výsadní postavení Bitcoinu jako tomu bylo v roce 2017 a 2018.
   Každý rok se objeví mnoho konkurenčních projektů spolu s predikcemi věštícími konec Bitcoinu pro jeho technologickou zastaralost a nefunkčnost. Faktem ale je, že se stále jedná o nejvyužívanější coin, který má největší uživatelskou základnu a vývojářský tým. Z pohledu kryptoměnového trhu se také jedná o zdaleka nejstabilnější kryptoměnu (kromě stablecoinů) a spekulanti ho používají nejen ke vstupu do celého odvětví, ale i jako bezpečný přístav při útěku z rizikovějších a volatilnějších altcoinových investic.
   Z mnoha analýz vyplývá, že Bitcoin jako jediná kryptoměna již není tzv. gambling assetem (hazardní hrou). Při koupi Bitcoinů se tedy dá hovořit o investici a nikoliv pouze o spekulaci. O výsadním postavení Bitcoinu svědčí i angažovanost finančních institucí, kdy minulý rok byla podána žádost o schválení několika Bitcoin ETF fondů, přičemž konečné rozhodnutí o jejich schválení bylo přesunuto na rok 2019.
   V následujících měsících můžeme být v případě kladného rozhodnutí svědky značného růstu, který by vyvolalo zavedení ETF fondů. Jejich podstata tkví ve značném zjednodušení nákupu, když zbavuje investory nutnosti nakoupit fyzický Bitcoin, ale umožňuje jim nakoupit podíl ve fondu, který za ně následně Bitcoin nakoupí, což by vedle daňových výhod přineslo i skutečně masové rozšíření mezi investiční veřejnost včetně institucionálních investorů.
   ETF fond schválený americkým regulátorem SEC by totiž znamenal, že samotný kryptoměnový trh již není divokým západem, ale vyspělým finančním trhem, který by se mírou právní jistoty investorů mohl rovnat akciovému trhu.

Zdroj: kurzy

 Sedm blockchainových trendů

Vývoj blockchainu zaznamenal za poslední roky velký pokrok. Z technologického hlediska je však stále ve své rané fázi, avšak disponuje velkým množstvím zajímavých atributů, které může v budoucnosti nabídnout. Níže Vám přinášíme seznam sedmi trendů, které se vyplatí v tomto roce sledovat.

Blockchain as a Service (BaaS)

Mnoho začínajících společností se v současnosti snaží implementovat do svých struktur technologii blockchain. Ne vždy však mají prostor a prostředky k jejímu vytvoření či správu. A právě toto je prostor a příležitost pro Blockchain as a Service (Baas). Jde o  službu, která je založena na cloudovém řešení, přičemž svým klientům umožňuje profitovat z této technologie bez nutnosti její správy. Aktuálně tento typ služby poskytuje například Amazon, Microsoft či Oracle a právě následující rok by mohl do této oblasti přinést zvýšení konkurence.
Blockchain as a Service.

Hybridní blockchainy

Tento typ sestává z veřejného blockchainu (v němž jsou všichni účastníci jeho součástí) a soukromé sítě, která omezuje účastníky pouze na skupinu, která je pozvána centrálním řídícím orgánem. Dobrým příkladem pro tento typ je vláda. Z právního či bezpečnostního hlediska nemůže fungovat na zcela decentralizované veřejné verzi blockchainu, ale zároveň nemůže mít ani výlučně privátní síť, protože v některých oblastech potřebuje interakci se svými obyvateli.
A právě v takových případech se může uplatnit řešení, které přináší hybridní blockchain. Jeho benefitem je možnost přizpůsobení jednotlivých řešení dle potřeby a zároveň zachování transparentnosti, integrity a bezpečnosti.
Schéma hybridních blockchainů. 

Federated Blockchain (Blockchain Consortium)

Federated Blockchain (také označován jako Blockchain Consortium) je velmi podobný soukromému blockchainu, ale s jedním zásadním rozdílem. Je jím  odstranění vlivu jediné organizace v síti. Tím pádem může síť kontrolovat více orgánů, přičemž vybraná skupina zajišťuje validaci bloků a zpracování transakcí. Asi nejznámějším příkladem pro využití je v současnosti americká maloobchodní společnosti Walmart, která využívá tento typ blockchainu na sledování svých skladů. Dodavatelem řešení je v tomto případě IBM.
Diagram Federated blockchainu.

Ricardian Contracts

Zatímco smart kontrakty (inteligentní smlouvy) odkazují na typ digitální dohody, která již byla dohodnuta a může být provedena automaticky, Ricardovy kontrakty představují smluvní model, který zaznamenává takzvané „záměry“ a „akce“ konkrétní smlouvy bez ohledu na to, zda byla provedena nebo ne. Tento typ kontraktu byl přitom vynalezen už v roce 1996 (Ian Grigg), přičemž své jméno nese po Davidovi Ricardovi, anglickém ekonomovi z 18. století.
Mezi jeho hlavní výhody patří transparentnost v podobě srozumitelného znění, možnost podpisu emitentem a robustnost a bezpečnost zabezpečená pomocí kryptografické hashovací funkce.
Ricardian Contracts a jejich princip fungování. 

Interoperabilita mezi blockchainy

S přibývajícím množstvím blockchainů jsme svědky různé rychlosti zpracování transakcí v rámci jednotlivých ekosystémů či jejich samotného použití. Blockchainová interoperabilita je přitom zaměřena právě na zlepšení sdílení informací v různých sítích.
Dobrým příkladem je kooperace dvou předních projektů: EOS a Ethereum. Aktuálně již existuje několik projektů (BlockNet, Aion, WanChain), které se touto problematikou zabývá, přičemž na vyřešení problému interoperability využívají technologií „cross chain“.
Výhody blockchainové interoperability.

Stablecoiny

Vedlejším produktem blockchainu jsou kryptoměny. Momentálně je jejich hlavním negativem přílišná volatilita, tedy cenové výkyvy. Právě tento aspekt byl podnětem pro vznik takzvaných stablecoinů. Ty jsou navázány na některou z klasických fiat měn, díky čemuž si dokáží zachovat cenovou stabilitu i v době, kdy na trhu převládají turbulentní podmínky. Mezi nejznámější patří USD Coin, Gemini Dollar, Tether či Paxos Standard Token.
I stablecoiny však mají své nevýhody. Snad největší je jejich centralizace, což může u některých investorů vyvolat vrásky na čele. Více o tomto typu digitálních měn si můžete přečíst v našem článku zde.
Výhody a limity stablecoinů. Zdroj: hackernoon.com

Security tokeny

Rok 2017 a 2018 bychom mohli charakterizovat jako obdobím ICO (Initial Coin Offering). Díky převážně pozitivní náladě na trhu se od investorů vybraly obrovské finanční prostředky. Podle statistik vybralo každé ICO v průměru až $12.7 milionu. Mnohá z nich se však nakonec ukázala jako podvod a podvrh.

Srovnání security tokenů a ICO. 

A právě na jejich místo by podle více odborníků mohly nastoupit v následujícím roce security tokeny. Ty  jsou spjaty s majetkem společnosti, která je vydává. Fungují podobně jako například cenné papíry. Společnosti a vlády je používají k získávání peněz od investorů. Zároveň však dávají svým investorům příslib návratu jejich investice. V případě security tokenů je to velmi podobné. Zjednodušeně bychom je mohli charakterizovat jako tokeny, které vyplácejí dividendy či sdílejí zisky emitenta (společnosti, která je vydává).Zdroj: kryptoportal

Zmatení kolem peněz budoucnosti
  Nové technologie ve finančním sektoru, jakými jsou třeba kryptoměny, mají podle francouzského ekonoma Antonia Fatáse potenciál měnit chod celého odvětví.
  „Řada z nich je vnímána jako alternativy tradičním měnám vydávaným centrálními bankami, nebo jako náhrada zprostředkovatelů platebních transakcí. V této diskusi se přitom často předpokládá, že peníze a platbu s nimi v podstatě nelze oddělit,“ píše Fatás na svém blogu. A vysvětluje, že jde o omyl.

  Pomýlený pohled na vazbu mezi penězi a transakcemi podle ekonoma pramení ze standardní definice peněz. Ta tvrdí, že peníze jsou aktivem, které nám umožňuje nákup zboží a služeb a slouží tak jako prostředek směny. Příkladem jsou „kousky papíru, na kterých je vytištěno 50 eur či 100 dolarů, které mohou uchovávat hodnotu a sloužit právě jako prostředek směny. U takových aktiv nelze dost dobře oddělit jejich přesun a „technologii“ placení. Pokud si za tyto peníze něco koupíme, dostaneme za ně zboží ve stejné hodnotě. U elektronických peněz je tomu již ale jinak.

  Tento typ měny sebou totiž nese oddělení samotného aktiva od platební technologie. Takové aktivum je obvykle drženo v bance, ale může být třeba i u mobilního operátora. Platební technologie je pak využívána k převodu tohoto aktiva na někoho jiného. Může k tomu sloužit platební karta nebo třeba čip v chytrých hodinkách spolu s platebním terminálem v nějakém obchodě. Stejně tak můžeme platit aplikací v mobilním telefonu, která propojí účet kupujícího a prodávajícího. 

  Teoreticky tu mohou být obě věci oddělené. Komerční banka se tak může vzdát složitého a nákladného platebního systému založeného na šecích a převodech peněz. Může přejít k novému systému, kde jsou transfery prováděny v reálném čase. Povaha peněz se přitom nezmění, výše zůstatku vašeho účtu zůstává stejná, ale efektivita platebního systému se zvýší. I nové technologie ale mohou obě věci spojovat.

  Například v Keni funguje služba M-Pesa, kdy mobilní operátor poskytuje formu peněz, která je zároveň platební technologií. Používání takových technologií je podle Fatáse samozřejmě pravděpodobnější tam, kde běžné bankovní účty nejsou tak rozšířené. Takže nová služba musí nabídnout jak platební technologii, tak i aktivum, které je díky ní převáděno. 

  Fatás v této souvislosti zmiňuje i nedávný projekt šéfky MMF. Christine Lagardeová v něm uvedla: „Představme si například, že lidé, kteří si kupují pivo a zmrazenou pizzu, mají větší problémy se splácením hypoték než lidé, nakupující brokolici a balenou vodu.“ Pokud bychom v takovém světě využívali platební systémy provozované soukromými subjekty, hrozilo by, že informace, které by tyto systémy poskytovaly, by vedly ke zhoršení hodnocení naší schopnosti splácet úvěry. Dnes se proti tomu můžeme jednoduše bránit tím, že prostě platíme v hotovosti. Řešením by podle Lagardeové mohly být digitální měny vytvářené centrálními bankami.

  Jenže Fatás tvrdí, že i Lagardeová klade automaticky rovnítko mezi měnu samotnou a platební transakce, které s ní jsou prováděny. Digitální měny vydávané centrálními bankami tak nejsou kvůli obavám z narušování soukromí potřeba. Stačí jen, aby subjekty, které provádí transakce, musely držet v přísné tajnosti veškeré informace týkající se těchto plateb. Na tom, kolik má kdo kde peněz, by nezáleželo, a to, co s nimi platí, by se nikdo nedozvěděl. 


Zdroj: kurzy


Důraz na ochranu koncového uživatele
  Telegram se za dobu svého působení stal primárním zdrojem informací pro každého tradera ve světě kryptoměn. Vděčí za to výbornému šifrování a maximálnímu důrazu na ochranu koncového uživatele. Tím umožňuje propojení investorů z celého světa.
  Na platformě Telegram se dají také programovat různí roboti, kteří obchodování a práci s kryptoměnami můžou velmi ulehčit. A právě o těch bude dnešní přehled.
Telegram je aplikace na chytré telefony, která umožňuje rychlé a bezpečné zasílání zpráv. Telegram začal v roce 2013 jako Londýnský experiment ruského programátora Pavla Durova a díky své jednoduchosti a bezpečnosti se rychle stal velmi populárním. 
Tracktxbot
  Každý, kdo někdy používá Bitcoin a podobné kryptoměny k platbě zná ten stres, kdy je nucen neustále obnovovat stránku blockchainového prohlížeče a sledovat, zda platba nezůstala v mempoolu na ocet. Stačí pomocí jednoduchých příkazů zadat svoji peněženku pro Bitcoin, Ethereum, Ripple nebo jakékoliv jiné kryptoměny a robot udělá hlídání za vás. Navíc se vám zašle notifikace i v případě odeslání platby, takže můžete rychle reagovat na zcizení vaší peněženky.
Crypto Exchange Listing
  CEL se stal během letošního útoku medvědů mým osobním oblíbencem. Jeho cílem je sledování peněženek známých směnáren. Pokud do nějaké z nich přibude velký počet tokenů, které nejsou zatím v nabídce, robot si toho všimne a své odběratele o tom informuje. Všichni moc dobře víme, jak rychle na takové zprávy trhy reagují. Je proto důležité si udržet přehled a naslouchat i nejrůznějším zvěstem. Samozřejmostí je i okamžitá notifikace v případě, že se nějaká předpověď splní a směnárna opravdu token zalistuje.
Crypto Whale
  Crypto Whale je další z těch, které osobně využívám. Samotná práce robota je rozdělena do dvou kanálů. První kanál je Crypto Whale, který vám dá možnost s pomocí jednoduchých příkazů tento kanál proměnit ve výcuc celosvětového dění na poli kryptoměn. Hlavní výhodou tohoto kanálů je tedy programovatelnost. Druhý kanál se jménem Crypto Whale Alerts na druhou stranu udělá programování za vás. Každý den vám nabídne přehled celkové kapitalizace trhu, zajímavé ICOs nebo nejnovější zprávy z Twitteru.
Bitcoin Price Analytics Bot
  Tento robot dělá přesně to, co se od něj očekává. Denně sleduje Bitcoin a jeho mnohdy nepředvídatelné pohyby. Můžete si v něm nastavit své stop-loss a take-profit pozice a on je bude sledovat za vás. Pokud cena klesne nebo vystoupí k zadané částce, robot automaticky zašle notifikaci do vašeho chytrého zařízení. Robot je to jednoduchý, ale může ušetřit spoustu času.
Spouštíme nově telegram kanál CryptoSvet!
  V neposlední řadě si dovolím zmínit náš nový telegram, který by neměl chybět v žádném telefonu. Na našem Telegramu najdete nejžhavější zprávy ze světa kryptoměn a investic. Navíc se můžete těšit na zajímavé soutěže jen pro naše odběratelé a rychlé zprávy o denním dění.

Zdroj: cryptosvet

Jak může blockchain pomoci rozvoji inteligentních měst?
  Blockchain je technologie, která se dostala do povědomí prudkým vzestupem kryptoměn (Bitcoin, Ethereum, ...). Mnozí si ji i nadále s kryptoměna pletou, a proto nevidí potenciál, který přináší pro moderní inteligentní města. 
  Začněme proto tím, co blockchain vlastně je. V tomto článku se budeme věnovat blockchainu pro korporátní využití, který má potenciál právě ve veřejném sektoru.
Co je blockchain?
  Zjednodušeně řečeno, blockchain je databáze . Je to místo, kde se sbírají a ukládají data, se kterými se dá pracovat.  Blockchain však má několik specifických funkcionalit, díky kterým se stává dobrým kandidátem pro implementaci ve veřejném sektoru. V tomto článku se budeme věnovat vysvětlení těchto funkcionalit. 
Dohledatelnost a neměnnost
  Blockchain funguje na principu bloků (block), které jsou spojeny v přesném pořadí jako řetěz (chain). Informace, které se do této databáze vloží, budou uloženy v bloku, který je neměnný . Každá změna informací vytvoří nový záznam v novém bloku.
Co to všechno znamená?
  Blockchain dokáže zaručit úplnou přehlednost a pravdivost dat, které jsou v něm uloženy. Žádná změna nemůže být provedena bez nesmazatelného záznamu a takovou změnu může provést pouze pověřená osoba.
Sdílená databáze a povolení
  Blockchain funguje jako jednotná databáze, do které mají přístup všechny strany, které se dopředu dohodnou na účasti. Strany si dokáží nastavit takzvané povolení nebo práva, takže informace jsou viditelné (nebo je možné je měnit) pouze pro tu stranu, která na to má povolení. Tento systém může růst a nabírat další účastníky podle potřeby a  vytvořit tak jednotnou databázi pro všechny části veřejné správy , s úplným přehledem.
Smart kontrakty
  Smart kontrakty fungují jako běžné smlouvy - dohoda mezi dvěma a více stranami o provedení určité aktivity (převod peněz, přepis nemovitosti). Jsou zapsány ve zdrojovém kódu a jejich provedení je tedy automatické v momentě, kdy jsou všechny podmínky kontraktu splněny .
  Tyto kontrakty mají široké možnosti využití, například při prodeji nemovitostí a jejich zápisech do evidence, kde provedení bankovního převodu mezi účty kupujícího a prodávajícího, může automaticky provést zápis nemovitosti do rejstříku pod novým jménem. Proces, který nyní trvá až 2 měsíce může být hotový za méně než minutu .
  Samozřejmě, blockchain má mnoho dalších aspektů, avšak tento článek má za úkol poskytnout základy této technologie a jejího využití a na to je tento rozsah postačující.

Zdroj: kryptoportal

Měl by Nakamoto radost z bitcoinu dnes?
  Když se vrátíme zpět do roku 2008, kdy svět zažíval těžkou celosvětovou ekonomickou krizi, vznikla zčista jasna záhadná zakládací listina: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Díky ní byl později v lednu roku 2009 vytěžen první Bitcoin.
  Jméno stvořitele kryptoměny bitcoin je zahaleno do pseudonymu Satoshi Nakamoto a nikdo ani po deseti letech nezjistil, kdo se za tímto označením skrývá.
  Lidé se domnívají, že Nakamoto stvořil Bitcoin z frustrace nad celosvětovým bankovním systémem. Dokonce se může zdát, že již v roce 2009 při vytvoření prvního bitcoinového blocku na blockchainu předvídal Nakamoto budoucnost této kryptoměny.
  Bitcoin se stal novou transparentní a směnitelnou formou měny, která pracovala na využití technologie blockchainu a poskytovala alternativu k v té době propadajícím se fiat měnám.
  Vraťme se však do současnosti a pohleďme na prostředí kryptoměn, nad kterými se vznáší oblak podvodů, kriminality a jiné formy ilegálních aktivit. Jeden by mohl říci, že se Nakamoto nejspíš obrací ve svém virtuálním hrobě, když shledává, jakým směrem se bitcoin uchyluje v kontrastu s jeho vizí.
  Ačkoli drtivá většina kryptoměnových nadšenců má s využitím těchto digitálních měn dobré úmysly, věří v technologii blockchainu a vizi decentralizovaného prostředí. Bohužel stále najdeme početné zastoupení jedinců s nekalými úmysly.
Příslib horentních finančních zisků zlákal nejednoho začínajícího investora, který tak přišel o své často těžce vydělané peníze ve prospěch některého z podvodníků.
Blýská se Bitcoinu na dobré časy?
  I když svět kryptoměn s sebou přináší vysoké investiční riziko, skutečně může vylepšit stávající technologie a ukázat své využití v letech příchozích. V blockchainu samo o sobě žádné riziko neleží. To se objeví až v aplikacích a platformách, které se rozhodnou jej zneužít.
  Musíme stále pamatovat na skutečnost, že se jedná o velice brzkou dobu na dlouhé cestě k adopci kryptoměn širokou veřejností. Navíc, decentralizace určitého sektoru může vylepšit jeho dosavadní služby.
Bitcoin a jiné kryptoměny nemusí, ale mohou ovlivnit naše životy a jak svět bude vypadat za tři roky nebo až za několik desítek let. Se stále zvyšujícím povědomím u běžné populace se zatím zdá, že Bitcoin kráčí ke světlým zítřkům.

Zdroj: tradearena


Mobilní peněženka pro Cardano
  Společnost Infinito Wallet hrdě oznámila, že ve své vylepšené verzi 1.15.0 budou moci uživatelé uchovávat kryptoměnu cardano (ADA).
  Toto oznámení je dalším důležitým milníkem ve světě kryptoměn, neboť Infinito Wallet se tak stala vůbec první mobilní peněženkou, která je kompatibilní pro ADA.
  Až doposud existovala jediná peněženka Daedalus, na které jste mohli ADA uchovávat. Jednalo se o oficiální peněženku, která byla spuštěna vývojářským týmem ze společnosti Cardano.
Co je mobilní peněženka Infinito Wallet
  Vývojáři z Infinita spolupracovali na tomto projektu s týmem Cardano, s cílem vytvořit bezproblémovou peněženku pro všechny uživatele a HODLery kryptoměny cardano, která bude kompaktní a současně bude plně zabezpečena.
Infinito Wallet je univerzální kryptoměnová peněženka, na které můžete držet stovky různých tokenů, včetně jejich kryptoměnových platforem, na které působí.    Řeč je především o těch nejznámějších jako jsou Ethereum, EOS nebo čínská platforma NEO.
  Nechybí zde však ani klasické „coiny“ jako Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash nebo možná nejvtipnější kryptoměna Dogecoin. Infinito Wallet je dostupná v šesti světových jazycích včetně angličtiny.
Cardano z burzy Binance ihned v peněžence
  Kryptoměnovou peněženku Infinito Wallet získáte stažením z Google Play Store nebo z App Store, pokud jste uživatelé telefonů s operačním systémem iOS.
Infinito Wallet byla vyzkoušena i TradeArenou a můžeme potvrdit její snadnou a bezproblémovou funkci. Z kryptoměnové burzy Binance jsme odeslali drobnou částku ADA a v rozmezí pár minut se Cardano objevilo v naší peněžence.
  Cardano je tzv. „Blockchain třetí generace,“ který operuje s kryptoměny ADA. Hlavní účel Cardana je vytvářet rychlé a zabezpečené transakce pro finanční aplikace, které na této smart-contract platformě působí.


Zdroj: tradearena


Kde hledat slibné kryptoměny
  Většina nováčků ve světě kryptoměn se rozhodne investovat do předních a ověřených mincí, jako jsou Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). 
  Avšak mezi námi jsou i investoři a zkušení obchodníci, kteří záměrně vyhledávají méně známé kryptoměny.
Kryptoměna s malou tržní kapitalizací
  Úspěšné investice do nové, případně málo populární, nebo neznámé, ale slibné kryptoměny může přinést několikanásobně větší zisky než investice do "konvenčních kryptoměn". Jako příklad si uvedeme investování se současnými cenami kryptoměn do ETH a do fiktivní "malé" kryptoměny XYZ:
  Pokud investor investuje 500 $ do ETH při momentální ceně 500/1 ETH $ a cena se o pololetí zvýší na 1000 $ / 1 ETH, investice za toto období bude vykazovat zisk 100% (poplatky na burzách a v bankách pro zjednodušení příkladu zanedbáme). Nicméně, pokud kryptonadšenec investuje do relativně neznámé kryptoměna XYZ (kterou si předtím důkladně prostuduje a věří jí) 500 $ při ceně 1 $ / 1 XYZ a za pololetí cena této kryptoměna naroste na 5 $ / 1XYZ, investor bude vykazovat zisk 500%.
  Jednoduše řečeno: čím dražší kryptoměna, tím menší zhodnocení při následném růstu. Konvenční kryptoměny mají většinou  velkou tržní kapitalizaci  a tedy příliv kapitálu do takových kryptoměn má na jejich cenu mnohem menší dopad než na příliv do kapitálu do kryptoměn s  malou tržní kapitalizací.
  Je však třeba poznamenat, že investice do kryptoměn je rizikové a investování do malých a časem neověřených kryptoměn je mnohonásobně rizikovější.
Kde hledat malé, ale slibné kryptoměny?
  O samotném procesu hledání neznámých, ale slibných kryptoměn se moc nemluví. Nalezení takových kryptomien je poměrně náročné, pokud nevíte kde hledat. Takže kde hledat?
BitcoinTalk
  je místem číslo jedna pro hledání nových kryptoměn. Stalo se jakýmsi zvykem, že vývojáři poprvé oznámí vytvoření svých kryptomien právě zde. Vývojáři vytvoří nové vlákno, kde vysvětlují, co je kryptoměna dělá, jaká je jejich vize a jak hodlají obohatit kryptosféru. Lidé pak mohou na tyto podněty reagovat a zapojit se do diskuse. Tyto typy rozhovorů najdete v sekci "Altcoin Announcements".
ICOindex
  je služba, která pokrývá a posuzuje mnoho ICO a nových projektů v odvětví kryptoměn. Tato webová stránka poskytuje hodnocení pro každé ICO, které recenzují z pohledu běžných uživatelů, tak z odborného hlediska. To z něj dělá zajímavé místo na hledání potenciálních projektů, které stojí za další zvážení.
RightBTC
  je kryptoměnová burza, která je známá zalistování rozličných menších kryptoměn. Burza osobně kontroluje legitimitu každé kryptoměny, kterou si vybere. Uživatelé se do určité míry mohou spolehnout na jejich úsudek. RightBTC také provozuje pravidelné distribuce tokenů, aby se jejich uživatelé zajímali o nové projekty.
Váš osobní výzkum
  Zmíněné stránky by měly sloužit pouze jako indicie potenciálně slibných kryptoměn. Je třeba mít na paměti, že všichni dělají chyby včetně lidí figurujících na zmíněných webech. Navíc kryptoměnové podvody se stávají stále sofistikovanějšími. 
  Při investování do neověřených a malých kryptoměn je třeba, abyste si udělali vlastní výzkum o pozadí vývojáře a jejich plánech do budoucna, o možném využití dané kryptoměny a  zda má šanci uchytit se na trhu. 
  Naučit se, jak zkoumat legitimitu kryptoměny a odlišit slibné kryptoměny od "smetí" trvá určitý čas, ale je to velmi užitečná dovednost do budoucna.

Zdroj: kryptoportal


Příležitosti blockchainu a kryptoměn
  Příležitostí je na finančních trzích hodně, ale zde popíši pár takových z oblasti kryptoměn. Příležitosti jsou faktory, které zvyšují počet uživatelů.
Těžba 
  Kryptoměny aplikují stejné nebo podobné algoritmy, které jsou používány v bankovních online platformách s jednou odlišností - nenechávají si žádné údaje o uživatelích. Všechny informace transakcí jsou sdíleny v síti, kromě informaci o příjemci a odesílateli digitálních mincí (kryptoměn). Těžení kryptoměn je přístupné každému s počítačem a internetovým připojením. Může to být lehká, dostupná forma alternativního příjmu.
  Například Venezuela je otevřená kryptoměnám a jejich těžbě, protože Bolivar ztratil svou hodnotu a hledají měnu, která by měla silnější hodnotu na trhu. Díky super levné elektřině mohou Venezuelané těžit a vytvořit si tak alternativní příjem. Bohužel vláda začala sledovat těžební společnosti bitcoinu pro osobní profit, ale to lidi nezastavilo. Změnili to, těží Ethereum místo Bitcoinu.
Peer to peer půjčování
  Kvůli krizi v roce 2008 klesla důvěra ve finanční instituce na minimum. Lidé začali používat peer to peer půjčování jako nový způsob financování. Je metoda jak půjčovat peníze bez použití nějaké finanční instituce jako prostředníka. 
  Stani Kulechov, ředitel ETHLend, firma zaměřená na decentralizované půjčování používáním Etherea argumentuje, že peer to peer půjčky v kryptoměnách má mnoho výhod oproti tradičnímu půjčování peněz.
  Použitím decentralizace a kryptoměn je možné vytvořit globální trh pro půjčky. Hlavní výhoda je rychlost půjčky oproti tradičnímu bankovnictví, protože převod v kryptoměnách trvá pouze několik sekund či minut. Rovněž pokud si chce někdo vzít půjčku, tak je limitován lokací bank, ale při kryptoměně je to celé udělané online. 
  Navíc je to také bezpečnější vzhledem na data, protože ta jsou uložena v "hlavní (decentralizované) knize" a nejsou žádné lokální servery držící data o smlouvě půjčky. Další výhoda je ta, že na to aby si člověk vzal půjčku nepotřebuje žádný bankovní účet nebo kreditní historii. Já si ale myslím, že je to dvousečná zbraň.
Peer to peer digitální měnová síť a decentralizace
  V kryptoměnovém systému není žádný hlavní server, který zajišťuje a je odpovědný za transakce nebo jinou operaci přes síť. Výměna kryptoměn je mezi 2, 3 nebo více uživateli sítě. Každý uživatel má vlastní "skladiště" s historií každé transakce a počet kryptoměn v peněžence použitím kryptografie. Transakce jsou provedeny hodně sdílenými servery. Nelze kontrolovat výměnu peněz mezi uživateli peněženek vládou či bankami.
  Z globální perspektivy to má také silné stránky, protože je možné propojit síť z každé části světa kde je internetové připojení. Kryptoměna není limitována regionem nebo státem. Celková odhadovaná populace světa v prosinci 2017 byla něco málo přes 7.5 miliardy lidí a z toho více než 54.4% (4.1 miliardy) mají přístup k internetu. To znamená, že počet možných uživatelů do budoucna je obrovský.
  Bez jakékoliv centrální autority jsou kryptoměny imunní vůči vládním spekulacím, regulacím či politice. I když nyní jsou ceny ovlivněny tím co řeknou velké státy, ale to je pouze kvůli malé tržní kapitalizaci. Když budou kryptoměny dostatečně velké, tak tam až taková volatilita nebude. 
  Více než polovina lidí nevěří své centrální autoritě kterou je stát a proto může být kryptoměnová decentralizace příležitostí, která může vést ke zvýšení počtu uživatelů a tím zvýší šanci na nahrazení starého systému, kde je vládcem stát.

Zdroj: fxstreet


Má smysl stát se těžařem? 
 Mám si tedy nějakou měnu doma sám vytěžit? Ať už nakupuje akcie, nebo dluhopisy, měl by se investor ptát: „Jakou má aktivum vlastně hodnotu?“ U kryptoměn je odpověď ještě mnohem složitější.
  Logika věci říká, že férová hodnota by měla ležet někde na hranici nákladů na její vytěžení, snad s nějakým bonusem za možný příští vývoj. Pravdou je ovšem to, že náklady na těžbu jsou dané především cenou elektřiny a jsou po světě různé, a tak i takto odhadnutá hodnota nějakého coinu je jiná pro každou zemi.
  Proto se těžaři často stěhují za levnou elektřinou do Běloruska nebo dalších regionů. To může být pro běžného smrtelníka docela problém. Nechci se stěhovat do Běloruska a tím méně do Venezuely, ani najímat Bělorusa či Bělorusku, aby v mém zastoupení cokoli těžili. Ano, mohu si snad, s vědomím rizik, koupit podíl v těžebních farmách, které tam už existují.
  Další otázkou je pak stroj, který bych chtěl na těžbu použít. Představa, že si koupím v obchodě v akci notebook za deset tisíc a vytěžím na něm nějaký ten bitcoin je – jemně řečeno – trochu idealistická. Pro těžbu je kritický výkon grafické karty a u levných notebooků jsou karty často rády, že zvládnou základní programovou výbavu stroje. Těžit většinu měn se vyplatí zejména na speciálních zařízení k tomu určených, tzv. ASIC minerech.
  Pro běžné uživatelské PC s klasickými grafickými kartami je také problém, že když těží zároveň hodně minerů, přestává se těžba vyplácet, protože karty nebudou výpočetně stačit. I proto se situace na jednotlivých měnách vyvíjí velice dynamicky a to, co platí dnes, nemusí být pravdou za pár měsíců.
  Sledovat takto rychle se měnící prostředí je pro běžného uživatele prakticky nemožné.  Aktuálně jsou měny, které je možno dobře těžit v domácích podmínkách, například Monero nebo z poslanecké sněmovny nám všem dobře známý Zcash. Pokud se ale třeba na Zcash vrhnou ve velkém ASIC mineři, nemusí to již zanedlouho platit.
  Suma všeho mně tedy říká, že jako investor nebo těžař s běžným objemem volného času a průměrným přístupem k informacím na trhu s krytpoměnami nemám příliš šanci uspět. I proto se nadále věnuji klasickým investičním nástrojům. S tím, že možná přijdu o budoucí raketově rostoucí zisky, se v klidu vyrovnám.

Zdroj: w4t

Proč neinvestuje do kryptoměn?
  Ve svém investičním portfoliu žádné kryptoměny nemám. Nejsem jejich zarytý nepřítel, ale přestože se už desetiletí pohybuji dennodenně na světových burzách, chybí mi nástroj, kterým bych kryptoměny uchopil, zanalyzoval a následně zařadil mezi své opečovávané favority z akciového, dluhopisového a komoditního světa. Kryptoměnu můžete buď nakoupit, nebo ji sami těžit. Ani jeden ze způsobů mě ovšem nenaplňuje nadšením.  Z čeho pramení moje obavy?
  Investiční nákup můžete uskutečnit buď přímo na burzách, nebo při stále populárnějších tzv. initial coin offering (ICO). Jde o jakýsi předprodej „mincí“, než jsou uvedeny na burzy. Kupci věří, že v předprodeji nakoupí levněji než následně na burze. Obdoba v akciovém světě se jmenuje IPO (initial public offering) a slouží zájemcům o akcie firem nově uváděných na burzu.
  Moje statistiky ohledně IPO říkají, že ve více jak osmdesáti procentech případů je možné nakoupit akcie takových firem po několika týdnech na burze levněji než v průběhu samotného IPO. I proto se zkratka IPO mezi investory často s úsměvem překládá jako Initially Probably Overpriced, tedy že jde o pravděpodobně předraženou nabídku. IPO se proto neúčastním.
  Svět ICO má ještě další riziko. A tím jsou podvody. Nedávno zveřejněná studie poradenské firmy specializované na ICO Satis Group odhaduje, že až osmdesát procent ICO z posledního roku bylo podvodných a jen asi osm procent nových kryptoměn se dočkalo běžného burzovního obchodování. Studie se ale dále nezajímá, s jakým výsledkem. Jako příklad mohu uvést Pincoin z ledna letošního roku, který sliboval investorům čtyřicetiprocentní návratnost. Jeho tvůrce společnost Modern Tech vybrala od důvěřivých investorů 660 milionů dolarů, které ale investoři již nikdy neviděli. Podobně skončily i další nově uváděné kryptoměny. Problém s podvody v rámci ICO byl tak velký, že dokonce velcí poskytovatelé reklamy, jako je Facebook, zakázali na svých stránkách inzerci na kryptoměny.
Odborníci radí, že se riziku podvodu dá spolehlivě vyhnout pečlivým studiem dokumentů doprovázející každé ICO. Rada dobrá, ale právničině nerozumím, nerozumím ani podstatě kryptobyznysu, v IT jsem prostý uživatel. A když mě někdo tyto informace navíc naservíruje v angličtině… Ne, ICO pro mě není. A myslím si, že ani pro běžného investora.
Mohu tedy nakoupit bitcoin, nebo jiné altcoiny na burze. Tady se ale dostáváme k dalšímu problému, a tím je nutnost věnovat investování do kryptoměn mnoho času, který reálně nemám. Kamarád „Kryptoman“, který je v těžbě a nákupu kryptoměn jako doma, říká, že zde velice dobře funguje technická analýza.
Trendové čáry, supporty (od kterých se cena zpravidla odrazí nahoru) a resistence (hodnota, kdy začne kurz zpravidla klesat)… Má to ovšem zádrhel v tom, že trh je extrémně divoký. Okamžiky, kdy začne někdo v rostoucím trhu prodávat a kdy už prodávají všichni, jsou proklatě blízko a člověk u toho potřebuje dlouhé hodiny sedět, což si může dovolit málokdo.
Mohu také nakoupit na nějakém technickém supportu a přejít ke klasické akciové strategii buy and hold (koupit a držet), často parodované výrazem buy and hope (koupit a doufat), který je v přelidněném krypto světě možná přiléhavější. Tradiční strategie známé z jiných aktiv tu nemusí nutně fungovat. Funkčnost „hodlování“ jak je v tomto vesmíru strategie buy and hold nazývána, jednak nelze díky krátké historii drtivé většiny kryptoměn ověřit, a navíc je třeba vzít v úvahu, že seznam „kryptonebožtíků“, tedy měn, které přestaly po nějaké době existovat, je poměrně široký a „kryptohřbitov“ čítá téměř sedm set hrobů.
Jestli se trefím do správné kryptoměny, nebo ne, je z mého pohledu spíše loterie a mám dojem, že podobný názor sdílí mnoho dalších.

Zdroj: w4t


Decentralizované vs centralizované burzy a směnárny

  Co je to decentralizovaná burza? Slůvko decentralizovaný je v poslední době velmi oblíbené. Víte však, co znamená? A jaký je rozdíl mezi decentralizovanou a centralizovanou burzou?
 Decentralizovaná burza x Centralizovaná burza
  Decentralizace je samotný proces distribuce rozhodovacích pravomocí ústředních orgánů. Právě decentralizace je jednou z nejatraktivnějších vlastností kryptoměn, díky které nemohou být kontrolovány žádnou centrální entitou. V systémech peer-to-peer je to například Bitcon, který pro své transakce nepotřebuje žádné ústřední orgány.
Centralizované obchody
  I přesto se však převážná většina obchodů s kryptoměnami uskutečňuje v centralizovaných burzách a směnárnách. Těmi jsou například některé zprostředkovatelské společnosti, které si za zprostředkování vybírají obchodní poplatky. Tyto společnosti jsou často prvním kontaktním místem nováčků, kteří začínají obchodovat s kryptoměnou, protože chtějí mít kontakt jak se samotným krypto-obchodem, tak také reálnou ekonomikou, což tyto společnosti uskutečňují.
  Pokud chce například Honza nakoupit 5 Bitcoinů může si buď vyhledat v seznamu nabídek takovou, za kterou je ochoten danou částku Bitcoinů zakoupit, nebo může nakoupit dané mince za aktuální cenovou nabídku. Honza však také může zadat svůj vlastní nákupní příkaz, ve kterém jasně specifikuje pojmy jako je cena a množství.
Decentralizované obchody
  Na rozdíl od centralizovaných burz a směnáren, jsou jejich decentralizované “sestry” pouze jakýmsi místem, které spojí dvě osoby, které chtějí provést směnu a zbytek je na nich. Vraťme se k Honzovi a jeho pěti Bitcoinům. Honza jde na decentralizovanou směnárnu s tím, že chce koupit 5 Bitocinů. Směnárna mu pak najde Lenku, která naopak chce svých 5 Bitcoinů prodat. Tito dva to tedy dají dohromady a následně se pak již sami domluví, jak onu směnu provedou.
  Díky neexistujícímu zprostředkovateli tak v podstatě na decentralizovaných směnárnách neexistují poplatky. Jsou také mnohem více soukromé, protože centralizované směnárny často vyžadují osobní údaje a doklad totožnosti, jako je občanka nebo cestovní pas. 
  Decentralizovaná výměna nevyžaduje žádné zveřejňování totožnosti. Tu odhalíte jedině až jedinci, se kterým obchodujete. A jiná je také bezpečnost díky neexistenci šifrované měny a vzájemném propojení dvou obchodníků.
Problémy decentralizace
  Decentralizované směnárny se však musí potýkat s řadou nepříjemností. Přeci jen obchodování na nich vyžaduje trochu zkušeností a tak na nich není takové množství traderů. Díky tomu mají tyto burzy menší objemy obchodů. Problém se týká také likvidity a také proces směny časově náročnější, což je problém u těch obchodníků, kteří chtějí využívat rychlé změny kurzu.
Závěrem
  I přesto, že je kryptoměna spojená s decentralizací, většina obchodníků stejně volí centralizaci. Centralizované burzy jsou pro ně jednodušší a nabízejí jim větší pohodlí ovšem s větším množstvím rizik, které jsou však tradeři ochotni podstoupit.